1) SOBOTNÍ MINI LEKCE / zadání proševů

15.04.2023
Foto ART GALLERY FABRICS, kolekce Roots of Nature, batoh pro ně šila Anna z NOODLEHEAD. Právě tento batůžek se Vám líbil, tak se držím takového designu, i když pochopitelně ve svém podání. Netuším přesné rozměry, ale už podle zad i zkušeností kupu věcí odhadnu, tak se dopracujeme velmi podobné práce, ano?
Foto ART GALLERY FABRICS, kolekce Roots of Nature, batoh pro ně šila Anna z NOODLEHEAD. Právě tento batůžek se Vám líbil, tak se držím takového designu, i když pochopitelně ve svém podání. Netuším přesné rozměry, ale už podle zad i zkušeností kupu věcí odhadnu, tak se dopracujeme velmi podobné práce, ano?

ZADÁNÍ PRVNÍ: Nutně potřebujeme proševy pro vnější přední díl a záda, případně i pro vnitřní přední díl a záda (i kvůli praní doporučuji proševy absolvovat, pokud tedy náhodou nešijete z povoskovaného plátna apod. - pro takové alternativy a změny se ptejte, jaké výztuhy nebo nevýztuhy apod.). 

Potřebuji po Vás: 1 obdélník látky na vnější záda (na fotkách výše) a 1 obdélník látky na přední vnější díl (budu mít jinou látku): stačí i 35 cm šířka x 45 cm výška, ale neumíte-li na výbornou proševy, je lepší přidat po 1 cm, tj. 36 x 46 cm (mám pro jistotu také tak). Po prošití díly seřízneme na 32 x 41 cm, tj. nefandíte-li prošití vůbec nebo se to k Vámi vybranému materiálu nehodí, potřebujete právě tak velké díly, ano? Tedy finále: 32 x 41 cm. 

Sepíšu pak na konci zase i PDF návod, ale takhle můžu připisovat kupu blbin, tak chvilku nechám start pouze "webový". 

Lze prošívat rovnou na Style-vil, ale já bych si ho šetřila jako "jádrovou výztuhu", kdy mu prošitím neubereme na hmotě a látky prošila jenom na vatelínek (máte-li obavu kvůli pocení, že je umělý vatelín špatná volba, kupte bavlněný nebo dokonce luxusní vlněný). Sama beru umělou klasiku. Zase tak strašně moc batoh k zádům nepřilehne, aby vadila. Případně zvolte na záda pouze látku, prošev na další díly ...... Říkám to všechno proto, abyste zvážily možnosti, případně se vyptaly, a rozhodly dle svého. 

STEJNĚ VELKÉ PROŠEVY (a v případě vnitřku bojuji za krásné proševy na vatelín dvojnásob) potřebujeme na vnitřní díly. To bychom mohly všechno do středy stihnout, ať můžeme kapsovat. 

Mnohým se Vám líbily patchworkové inspirace. Sešijte i třeba jenom na přední díl kupu látek, různě je prošijte apod. Chcete-li prošívat volně, můžete podložit vatelín nějakou nepotřebnou látkou, ať se na Vás stroj nezlobí. Prošívaný batoh by byl taky krásný, ba i potom už bez kapes, nebo jenom se zipovými kapsami. Ukážeme si obojí. 

Tak tohle po Vás potřebuji přednostně. Jestli proševům nefandíte, ale pořád fandíte bavlněným krásným látkám, zvažte jejich podžehlení Vefixem apod., nebo .... prošitím na nepotřebné plátno. Případně použijte rovnou dekoračky. Platí pro Vás rozměr finálních dílů: 32 cm na šířku x 41 cm na výšku. 

Lze použít i bavlněný samet, manšestr apod. Cokoliv. Jenom se vždycky raději optejte. Přeci jenom vím, co nás ještě čeká a kde by mohly zlobit tlusté švy, případně budu vědět, že té které z Vás zavelet extra, že někde něco jinak .... Od toho tu jsem. Těším se, že zvládneme batohy stejně skvěle jako na reklamním fotu kolekce. 


Nejkrásnější proševy jsou na STYLE-VIL. Možná, že ta záda byste mohly prošít rovnou na něj, ať zaujmou. Přeci jenom bude uvnitř ještě kapsový díl apod., tak tu sílu Style-vilu, o kterou ho prošitím trošku okrademe, doženeme jinde.