HYGGE QUILT

18.10.2022

ŠITÍ KE STAŽENÍ: Od ledna 2020 postupně vznikající návod zdarma, který zpestřil jinak placený Folk Artový klub toho roku. A říkám to proto, že jsem tím pádem návrhem a postupně zveřejňovanými bločky zpříjemňovala další program, nikoliv sestavovala (a hlavně nešila) quilt. Ten z mé myšlenky vytáhly až daleko šikovnější holky, které se pochlubily na Facebooku a tím mi zavařily. :-)) Mohu tedy předat jenom tolik, kolik jsem předala děvčatům, a budete-li stejně šikovné jako ony, můžete dráždit famózními quilty facebookové přítelkyně i Vy. 

Obvykle ke mně z Facebooku dorazí už i krásně prošitý quilt Romanky D. Mám právo použít k prezentaci jenom fotografie nahrané k nám na staré PepittaKlub stránky, tak dám k nahlédnutí její překrásnou práci v době před sešitím bločků. Právě díky této fotografii kéž pochopíte KONCEPT QUILTU: 

1 BLOČEK = cca 40 x 40 cm (16 PALCŮ plus přídavky na švy) a tvoří jej vždy 1 velký nebo 2 malé obrázky. Do uvedeného rozměru pak obrázky doplní hvězdičky nebo letící husy. Vždy to u návrhu obrázku píšu, že lze přidat takové a makové dílky, ale i Romanka objevila další možné kombinace, tj. zorientujete-li se v myšlence, můžete bločky do velké míry měnit. 

Zcela jistě se vyplatí NAŠÍT OBRÁZKY, na zemi si vytvořit pomyslnou síť 3 x 4 čtverců cca 40 x 40 cm a obrázky do čtverců rozmístit dle jejich barevnosti. Teprve poté přidávat hvězdičky, husy apod. dle potřeby a Vašeho vkusu. Až posléze obrázky s hvězdičkami či dalšími dílky sešijte na čtverce cca 40 x 40 cm, čtverce po 3 kusech k sobě, 4 vzniklé řady taktéž. Lze přidat borduru, stejně jako lze vybrat méně čtverců, nebo i jenom jeden jediný na top polštáře. 

Všechny aplikace jsou podhrnuté a na všechny jsem proto dělala děvčatům vzorně rozpis dílků. Doporučuji materiály vytisknout a v klidu projít, zvýrazňovačem vytáhnout poznámky, které se Vám zdají důležité, protože jsem je často zmínila jednou a pro další bloček už byly "odučené". Pro podhrnuté aplikace lze shlédnout na videu můj postup práce. Jinak ale existují i další cesty k cíli (použití vlizelínu, zakreslování šablon na líc látek a podhrnování přídavku až během šití aj.): 


Videa vznikla k 1. bločku HYGGE QUILTU, kterým je čajová konvička s letícími husami kolem. Pro obojí jsou ke stažení materiály zde. Husy (stejných rozměrů) se pak opakují u mnoha dalších obrázků a šijí se stále stejně. 


Další měsíc přibyl druhý bloček, který ale nemusí být druhým. S ním přibyly do party 2 hvězdičky, pro které zásadně platí, že: 1 HVĚZDA = 1/4 BLOČKU. 

Výklad k hvězdám i rohovému dílku konvičky proběhl přes video, ke kterému měly holky už jenom instrukce pro jistotu (máte ke stažení pod názvem INSTRUKCE PRO JISTOTU :-))


A pak jsme zase odšily kupu jiných klubových věcí, než došlo na 3. obrázek: ETAŽÉR S DORTÍKY. Ten je široký přes půl celého bločku a vysoký přes celý bloček. Lze tedy k němu přidat 2 hvězdy nebo z každé strany 1 řadu letících hus. 


Červen 2021 přinesl LAMPIČKU. Už jsem se mohla spolehnout na to, že holky které se do quiltu pustily, jeho konceptu rozumí, tak jsem se stala "tužkou" která kreslí bloček za bločkem a quilt sám o sobě žije dávno svůj život. Tak jako kdysi DOMEČKOVÝ QUILT, později ZAHRADNÍ QUILT, ještě dál do historie SUNBONNETKY aj. Jsem ráda, že aspoň takto přispívám svým kreslením k šití, ač quilty s aplikacemi šít nestíhám. 


Na červenec jsem holkám nakreslila knihy s brýlemi, protože co jiného za horkého léta. :-)) 

Tady je asi i nejlépe vidět, jak návrhy vznikají. Nejprve papír na rozměr hotového "obrázku", na papír čmáranice, z čmáranice jasnější kresba, nad kterou už trošku přemýšlím o proveditelnosti díla z látek, naposledy pak finále silnější fixou, díky které můžu kresbu "rozpitvat" přes prosvětlovák na dílky. Nebojte se tedy čmárat a vytahovat fixou finále. Nic na tom není. Jenom čas a ten se vždycky najde, když jooo chceme.
Tady je asi i nejlépe vidět, jak návrhy vznikají. Nejprve papír na rozměr hotového "obrázku", na papír čmáranice, z čmáranice jasnější kresba, nad kterou už trošku přemýšlím o proveditelnosti díla z látek, naposledy pak finále silnější fixou, díky které můžu kresbu "rozpitvat" přes prosvětlovák na dílky. Nebojte se tedy čmárat a vytahovat fixou finále. Nic na tom není. Jenom čas a ten se vždycky najde, když jooo chceme.

K zimnímu bločku (šestý v pořadí) vzniklo pomocné video. Máte tedy k dispozici taktéž a je to 4. video k Hygge Quiltu: 


Aá, málem by mi utekl HOUBIČKOVÝ BLOČEK, který tedy ve skutečnosti předcházel zimní fuseklince. Ale pořadí je lhostejné, jak už víte, tak mu dáme číslo sedm: 


Tmavé zimní měsíce přinesly ještě i MLÝNEK NA KÁVU: 


9. bloček jsou vlněná klubíčka pro vášnivé pletařky: 


Jako desátý "obrázek" stáhněte FOTOAPARÁT: 


K HYGGE POHODĚ nemůže chybět to hlavní - domov.  Byt nezvládnu, ale domeček jsem navrhla. Můžete jej všelijak upravit, aby se hodil ke stylu Vašich aplikací. Vlevo i vpravo od něj lze našít husy, případně pouze vlevo nebo pouze vlevo 2 hvězdy nad sebou. To už určitě chápete, že se dá s dílky kouzlit. 

Kupa detailů je hlavně inspirace. Určitě nějaký vynechejte, ať nemáte najednou domeček hodně zdobný, zatímco ostatní bločky máme "střídmé". Vyberte jen takový/é detail/y, na které si troufáte.
Kupa detailů je hlavně inspirace. Určitě nějaký vynechejte, ať nemáte najednou domeček hodně zdobný, zatímco ostatní bločky máme "střídmé". Vyberte jen takový/é detail/y, na které si troufáte.

A poslední bloček nás o více než rok později vrátil do jarních zahrad a přinesl zahradní konev a mrkvičky: 


Lze přidat bordury, můžete obšít bločky jako log cabiny a zvětšit quilt tím, aniž pak musíte přidávat bordury. Nebo lze bločky pospojovat pomocí meziproužků apod. To všechno už bylo na holkách, stejně jak prošívání. Stočila jsem jim pouze svojí zkušenost s postupným prošíváním, která by jim dala možnost prošít každičký bloček ručně zvlášť. Pro strojové prošívání zbytečné. Tak ještě taková drobná video poznámka a pak už přísahám, že víc nevím. Nezapomeňte, že jsem v tomto případě pouze tužka nad obrázky. :-)) Kdyby Vás aplikace bavily, odkáži spíš na svou letitou a k tomu nejlepší přítelkyni MÍLU IRMY a její IRMIKLUB, kde se šijí zaručené skvosty. Míla je navíc opravdu poctivě šije a aplikacemi žije. Nemůžete vsadit na lepší "učitelku".