S milovanou dogou Kristýnou v malé dílně s velkým bordelem. :-)
S milovanou dogou Kristýnou v malé dílně s velkým bordelem. :-)

KONTAKT: 

Ivana Havelková
e-mail: ivana.havelkova@gmail.com 
tel.: 724 486 110 
SÍDLO: Horymírova 1258, Roudnice nad Labem, 413 01
PRO PSANÍ DO SCHRÁNKY přímo domů: Cítov 434, 277 04 Cítov


Vítejte v mé virtuální dílně, která v sobě nese kořeny časopisů MARINA a MARINA QUILT i pozdějších několik desítek časopisů už pod názvem PEPITTA. Má cesta šicím světem se tak započala už v roce 2010, kdy hobby šitá tvorba čítala v rámci světa pouze pár tvůrců, stejně jako designových bavlněných látek, jejichž "plenky" uvěříte spíš. Od roku 2011 pořádám i on-line kurzy, ve kterých jsem taktéž jeden z průkopníků. Dnes už se tomu jenom těžko věří. Během těch mnoha let se to často i těžko žilo, protože změny, pro které dnes zpochybňujeme průkopnictví kohokoliv v čemkoliv, museli průkopníci přežít - často na pokraji lidských sil a rezignace na život. Patřím k těm šťastnějším. K lidem, kteří za všech okolností hledají naději. 

Dlouho jsem ji hledala znovu u šití. I proto na Marinu navázala Pepitta. A trvalo dalších několik let, ba ještě zoufalejších, než jsem pochopila, že jsem pro praxi zahrnující daleko přes tisíc návodů a snad i stovku časopisů (opravdu nevím, kolik jich vyšlo celkem) sice skvělý tvůrce návodů, ale jinak člověk, kterému v životě chybí respektování té jeho vlastnosti, kterou považoval roky za prokletí. Prokletí, které definoval tatínek slovy "za obzorem horizont". A možná, že už tehdy on nevyřkl ta slova jako hanlivá, i když já je tak pochopila. 

Dnes je mi líto všech těch let s duší pošramocenou natolik, že bylo složité přežít bílý den. Dnů, ve kterých mi dospěly dcery, aniž si pamatuji jejich dětské úsměvy. Měla jsem už kdysi dávno založit tyto stránky a věnovat jim "jenom tolik", kolik jsem schopná udělat s radostí, něhou v dlaních svírající nůžky, úsměvem na rtech a láskou ke všem dámám, které se mnou vydržely šít mnoho let nebo i jenom den. 

Slovní spojení "jenom tolik" nás během roku 2022 připravilo o časopisy i dlouhodobé kurzy. Změna přináší ztráty. V tomto případě hlavně mnoha čtenářek, které mám ráda. Ale už jsem tu i já a změna je nezbytná. Jenom tak objevím další obzory a jejich horizonty, jejichž absence mě ubíjela. 

Strašně nerada se fotím a roky nechodím před kameru. Tak aspoň jeden úsměv z jara 2022, ať pro Vás nejsem jenom návod. :-)
Strašně nerada se fotím a roky nechodím před kameru. Tak aspoň jeden úsměv z jara 2022, ať pro Vás nejsem jenom návod. :-)

Těším se na život i na všechny duše, které do mého příběhu ještě přinese. A Vám děkuji, že jste to právě Vy! Na vteřinku nebo i dlouhé roky. Za obojí upřímné díky. Kvůli sobě i mnoha dalším tvůrcům, které svou přízní podporujete. Ve světě šití je každá koruna pětinásobná dřina, ale hlavně pětinásobný čas. I nejdrobnější projekt sestavíte, nafotíte a sepíšete za cca 15 hodin bez pauz, nepředvádíte-li zrovna ojedinělý výkon jednou za dva roky, abyste tvrzení vyvrátili. Kvalitní tvorba tak na pozadí skrývá mnoho času, který v radost přetvoříte ve skutečnosti pouze vy - švadlenky, které dobrý návod rády proměníte ve svůj úsměv, přikrášlíte o své jedinečné oko pro barvy a detaily. Vzpomenete-li na toto mé tvrzení, nezapomenete i na foto své práce. Věřte mi, všechny tvůrce návodů, kteří jsou o tu jedinečnou radost z ušité práce ochuzení, potěšíte. Nemáte tušení jako moc! 

Nezbývá než si přát, abyste pro své úsměvy chodily rády i sem, do virtuální Pepitta dílny. 

MĚJTE TU U MĚ KRÁSNÝ ČAS


P.S.: Mnohé píšete, co chystám. Po 12 letech v šicí dílně hlavně trošku žít, i když něco málo pracovních snů mám.  Nerada bych je zakřikla v jejich počátcích, ty s nadějí na naplnění už vůbec ne. Tak jenom ve zkratce - přestěhováním se z Roudnice do Cítova se nám změnil život zejména o zahradu a keramickou dílnu, kterou jsem mohla konečně pořídit, manželovi o příležitosti ve stavebnictví, které přišly, když už nevěřil, že přijdou. Mnoho nových možností ladíme za chodu a mezi prací na všech frontách do průniku, který zajistí v příštích letech rodinu a současně poskytne dostatek času na nejromantičtější sen našeho dávno ztraceného mládí, ve kterém bychom jednou rádi dožili - pracovní název: MONETOVA ZAHRADA. A více až za pár let, kdy se otlačená kolena promítnou do kousku krajiny, prvních fotografií a prvních úsměvů pro veřejnost. Kdo ví, třeba malý pestrobarevný ráj inspiruje další v životě ztracené jedince a najdou svůj horizont, za který už se nevydají, protože jsou příkořím a dřině navzdory šťastní tam, kde jsou. Jako Monet ve své zahradě.  

Monet, 1926, Giverny. Jak málo stačí, aby něčí příběh změnil celý náš život!
Monet, 1926, Giverny. Jak málo stačí, aby něčí příběh změnil celý náš život!
Na počátku všeho krásného je Bůh. Včetně nás. A na cestě ke konci "nás" je počátkem všeho dobrého vášeň. Mám to štěstí vztekat se na dny i roky bez vášně tak dlouho, dokud nerozžehnu nový oheň. Prokletí i to nejlepší, co umím.
Na počátku všeho krásného je Bůh. Včetně nás. A na cestě ke konci "nás" je počátkem všeho dobrého vášeň. Mám to štěstí vztekat se na dny i roky bez vášně tak dlouho, dokud nerozžehnu nový oheň. Prokletí i to nejlepší, co umím.